1. Adım: Bluehost.com’a gidin

Bluehost’a kaydolmak için Bluehost.com’a gitmeniz yeterlidir.
Ana sayfalarına ulaştığınızda karşılanacağınız şey budur.

“Şimdi Başlayın”a tıklamanız yeterlidir, böylece bir sonraki adım olan 2. adıma geçebilirsiniz:

2. Adım: Bir Barındırma Planı Seçin

Bir barındırma planı seçerken daima amacınızı göz önünde bulundurun.
Hobi olarak küçük bir kişisel web sitesi mi kuruyorsunuz? İşletmeniz için orta ve büyük ölçekli bir web sitesi mi? Amacınız ne olursa olsun, ihtiyacınız olanı sunan barındırma planını seçtiğinizden emin olun.
Bu kılavuz için “Temel” paylaşılan barındırma planını seçeceğiz. Yeni başlıyorsanız ve web sitenize henüz bir trafik akışı yoksa, temel plan iyi bir seçimdir.
Paylaşımlı barındırma web sitesi barındırmanın en yaygın ve en uygun fiyatlı şeklidir. Bu tür web sitesi barındırma yoluyla, kullanıcılar web sitelerini çalışır duruma getirmek için güvenli bir sunucunun veya sunucu grubunun kaynaklarını paylaşır.
Bluehost’un paylaşılan barındırma planlarından birine kaydolarak sunucu yönetimi ve platform güncellemeleri hakkında endişelenmemize gerek kalmayacak.

Sundukları Bluehost’un web barındırma özelliklerine göz atın.

“Temel” planla başlayın. Gerekirse daha sonra istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz.

3. Adım: Bir Alan Adı Adresi Seçin

Planınızı seçtikten sonraki adım, alan adınızı sağlamak olacaktır.

Henüz alan adından emin değilseniz, şimdilik bu adımı atlama seçeneği var.
Alan adınızın bir “.com” ile bitmesi gerekmez. Alan adınız için “.org”, “.net”, “.us”, “.biz” veya “.info” kullanabilirsiniz. Bu, özellikle ilk tercihiniz uygun değilse yararlıdır. Sadece etki alanınızı yazın ve ardından “İleri” yi tıklayın.
Halihazırda bir alan adınız varsa, bunu “Sahip Olduğunuz Alan Adını Kullan” formuna girin ve “ileri” ye tıklayın.

4. Adım: Ayrıntılarınızı Doldurun

Bir sonraki adım, sadece gerekli bilgileri doldurmaktır. Adınızı, soyadınızı, ülkenizi, sokak adresinizi, şehrinizi, posta kodunuzu, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girmeniz gerekir.
Makbuzunuzun girdiğiniz e-posta adresine gönderileceğini unutmayın.
İşletme adınızı eklemek isteğe bağlıdır.

Henüz alan adından emin değilseniz, şimdilik bu adımı atlama seçeneği var.
Alan adınızın bir “.com” ile bitmesi gerekmez. Alan adınız için “.org”, “.net”, “.us”, “.biz” veya “.info” kullanabilirsiniz. Bu, özellikle ilk tercihiniz uygun değilse yararlıdır. Sadece etki alanınızı yazın ve ardından “İleri” yi tıklayın.
Halihazırda bir alan adınız varsa, bunu “Sahip Olduğunuz Alan Adını Kullan” formuna girin ve “ileri” ye tıklayın.

5: “Paket Bilgilerinizi” Kontrol Edin ve Kaydı Tamamlayın

Bir sonraki adım, aşağı kaydırıp paket bilgilerinizi kontrol etmektir. Varsayılan olarak dahil edilen eklentileri gözden geçirdiğinizden emin olun. Yalnızca ihtiyacınız olanları kontrol etmeyi unutmayın.

İşte şunları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • SiteLock Security Essential: Bu hizmetin maliyeti aylık 2,99 ABD dolarıdır (yıllık olarak 35,88 ABD doları/yıl olarak faturalandırılır). Bu eklenti e-posta adresinizi, fiziksel adresinizi ve telefon numaranızı doğrular. Sitenizde bir ürün veya hizmet satmayı planlıyorsanız, bu özellik müşterilere güvenilirliğinizi kanıtlamanıza yardımcı olabilir.
  • CodeGuard Basic: Bu hizmetin maliyeti aylık 2,99 ABD dolarıdır (yıllık olarak 35,88 ABD doları/yıl olarak faturalandırılır). Bu, sitenizi düzenli olarak yedeklemenize izin vererek web sitenize ekstra güvenlik sağlar. Bu, herhangi bir şey olursa veya bir hata yaparsanız sitenizi önceki bir kaydetmeye döndürmenizi kolaylaştırır.
  • Bluehost SEO Araçları Başlangıç: Bu özelliğin aylık ekstra maliyeti 1,99$ (yıllık olarak 23,88$/yıl olarak faturalandırılır). Bluehost, bu aracın arama motoru sıralamalarını almanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Her planda belirtilen tutarın yıllık olarak faturalandırıldığını unutmayın.

Bu adımı tamamladığınızda, bir onay ile karşılaşacaksınız.

Bluehost hesabınız için yeni bir şifre oluşturmayı unutmayın.

Ayrıca, kayıttan sonra Bluehost’un sizin için bir site oluşturduğunu fark edebilirsiniz. Bu siteyi “Siteyi Yönet”e gidip ardından “Ayarlar”ı tıklayarak, sayfanın en altına kaydırarak ve ardından Siteyi Silerek silebilirsiniz.

Adım 6: WordPress’i Bluehost’un “Tek Tıkla Kurulum” ile Kurun

Bluehost’a kaydolmayı bitirdikten sonraki adım, WordPress’i kurmak ve sitenizi kurmaya başlamaktır. Bluehost, WordPress’i kolayca ve hemen kurmanıza izin verir.

1. Başlamak için Bluehost hesabınıza giriş yapın ve “Sitelerim”e ve ardından “Site Oluştur”a tıklayın.

2. Yeni WordPress sitenize bir ad ve slogan verin.

3. Ardından, BU WORDPRESS WEB SİTESİ için kullanmak istediğiniz etki alanını seçin ve ihtiyacınız olmayan eklentilerin işaretini kaldırın. WordPress web sitenizin URL’sini, Kullanıcı Adını ve Parolasını not almayı unutmayın.

4. Şimdi bir tema seçme zamanı. Yüklü temalarınız veya ücretsiz WordPress temalarından herhangi birini seçebilirsiniz.

5. Oradan sonraki adım tamamen size kalmış.

İnsanların size ulaşmasına yardımcı olacak bir iletişim sayfası yapmak ister misiniz? Belki de web sitenize içerik eklemek istiyorsunuz? Belki resim veya daha fazla sayfa eklemek istersiniz?

Bluehost, her seçeneğin üzerine gelip “Hadi Başlayalım”ı tıklayarak tüm bunları kolayca yapmanızı sağlar.

Tebrikler! WordPress siteniz artık çalışır durumda!

Web Sitesi Tasarımı Rehberine geri dönün: 7 Adımda Web Sitesi Tasarımı Rehberi