Bir web sitesi oluşturmanın bir parçası, benzersiz olması gereken bir alan adı satın almaktır.

Bu adım adım kılavuzda, size bir alan adını nasıl kaydettireceğinize dair birkaç seçenek göstereceğiz ve ayrıca bir alan adı kaydederken aklınıza gelebilecek bazı sık sorulan soruları ele alacağız.

İyi Bir Alan Adı Neden Önemlidir?

Bir alan adı, web’deki milyarlarca diğer web sitesi arasında benzersiz tanımlayıcınızdır. Bu nedenle, çevrimiçi bir varlığa sahip olmak için akılda kalıcı ve yazması kolay bir ada sahip olmak çok önemlidir.

Alan adınız, kişisel veya işletme adınızın bir uzantısı olarak hizmet eder. Bu anlamda:

 • Tanıma ve farkındalığı geliştirir.
 • Girişiminize ekstra güvenilirlik katar.
 • Sonunda ziyaretçilerin hatırlamasını artırır.

Ayrıca, iyi bir alan adı seçmek SEO için önemlidir. Birkaç yıl önce tam eşleşme alan adları (EMD’ler) çok modaydı, ancak bugün çoğu insan markalı alan adlarını seçiyor.

Unutulmaz alan adları Google’a daha sık yazılır. Algoritmalar bunu takip eder ve web sitenize daha fazla yetki verir. Markalı arama hacmi büyüdükçe, alan adınız ekstra yetki puanları kazanır, böylece ilgili anahtar kelimeler için sıralama yapmak daha kolay hale gelir.

Bunu söyledikten sonra, nasıl yapılır bölümüne geçelim.

Alan Adı Nasıl Kaydedilir: Size 4 Seçenek sunuyoruz

Bir alan adı almak için ICANN ile “dibs’i aramanız” gerekir. ICANN, hangi etki alanı ve IP adresinin kime ait olduğu ile ilgili kayıtları tutan ve bunlara erişimi yöneten, kar amacı gütmeyen küresel bir otoritedir.

Ancak ICANN, kayıt hizmetleri sağlamaz, yalnızca kayıtları tutar. İşte burada alan adı kayıt şirketleri devreye giriyor.

Bir kaydın birincil rolü şudur:

 • Farklı alan adları üzerindeki talepleri koordine edin.
 • Belirli alan adlarını Alan Adı Sistemi (DNS) ad sunucularıyla eşleştirin.
 • Yinelenen alan adları olmadığından emin olun.

Teknik olarak, bir kayıt şirketinden alan adı satın almıyorsunuz, ancak kullanımını belirli bir süre için saklı tutuyorsunuz. Alan adı kayıt kuruluşuna bağlı olarak, bir defada 1-10 yıllık bir alan ayırmak için ödeme yapabilirsiniz. İlk aboneliğiniz sona erdikten sonra yenilemeniz ve tekrar ücret ödemeniz gerekir. Alan adınızı tekrar tekrar satın alabilirsiniz.

1. Domain.com’dan Alan Adı Nasıl Alınır

Domain.com, 1998’de piyasaya sürülen saygın bir alan adı kayıt kuruluşudur. Bunlara 1,2 milyondan fazla web sitesi kayıtlıdır.

Domain.com, .com, .net, .org, .co gibi en popüler üst düzey alan adlarının (TLD’ler) yanı sıra 25’in üzerinde ülkeye özel alan uzantısına (.fr, .au, .co.uk ve daha fazlası) sahiptir. ).

Çoğunlukla, çoğu ad 9,99 – 12,99 ABD Doları/yıl aralığında fiyatlandırılan uygun fiyatlı alan adları satıyorlar. Şanslıysanız, bir indirim yakalayabilir ve alan adınızı yılda 2,99 ABD Doları gibi düşük bir fiyata satın alabilirsiniz.

Bu fiyat için şunları alırsınız:

 • 1 yıllık alan sahipliği.
 • Ekstra güvenlik için ücretsiz SSL sertifikası.
 • Etki alanınıza otomatik e-posta yönlendirme.
 • DNS kaydı ve yönetim araçları.

Ayrıca, alan adınız için ekstra Alan Adı Gizliliği+Koruma satın alabilirsiniz (yıllık 8,99 ABD doları tutarındadır). Bu durumda, kişisel bilgileriniz WHOIS/ICANN dizinlerinde herkese açık olarak gösterilmeyecektir. Ayrıca, kayıt şirketi ayrıca ekstra güvenlik kontrolleri yapacaktır.

Adım 1: Aradığınız alan adının uygun olduğunu doğrulamak için hızlı bir arama yapın.

2. Adım: Alan adı uzantınızı seçin. Kullanıcılar arasında en tanıdık seçenek olduğundan ve bu nedenle insanlar başka bir şey denemeden önce .com yazma eğiliminde olduğundan .com’a gidin.

Seçiminiz, 2 yıllık gizlilik koruması aboneliği ile sepetinize otomatik olarak eklenir. Bu isteğe bağlıdır, böylece bir sonraki adımda kaldırabilirsiniz. Ayrıca alan adı yenileme sürenizi bir yıldan beş yıla değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıdakiler gibi bazı eklenti hizmetleri seçebilirsiniz:

 • Alan adınızla eşleşen profesyonel bir e-posta adresi.
 • Sürükle ve bırak web sitesi oluşturucuya erişim.
 • Bir web barındırma planı (kapmak için acele etmeyin!).
 • SiteLock web sitesi güvenlik aracı.

Adım 3: Seçimlerinizi tamamladıktan sonra fatura ve ödeme bilgilerinizi sağlayın.

Not: “Şimdi Satın Al” seçeneğine basmadan önce alan yazımınızı yeniden kontrol edin. Domain.com, yanlış yazdıysanız, satın alma sonrası alan adınızı değiştirmenize izin vermez.

2. GoDaddy.com’da Alan Adı Nasıl Kaydedilir

GoDaddy aynı zamanda bir web barındırma sağlayıcısı olarak da bilinir, ancak onlardan bir alan adı da satın alabilirsiniz.

Adım 1: Önce yeni bir alan adı arayın. Henüz iyi bir isim bulamadıysanız veya farklı seçenekleri değerlendiriyorsanız, GoDaddy size yardımcı olacak güzel bir dizi ekstra özelliğe sahiptir.

Bir tıklamayla bir dizi alan fikrini uygunluk açısından kontrol etmek için Toplu Alan Adı aramasını kullanabilirsiniz. Veya birincil seçiminiz zaten alınmışsa, bazı alternatif öneriler almak için ücretsiz alan adı oluşturucularıyla oynayabilirsiniz:

Ayrıca, marka bilinci oluşturma amacıyla istediğiniz alan adını almak konusunda çok kararlı hissediyorsanız, GoDaddy alan sahibiyle sizin için bir anlaşma yapmaya çalışabilir. Ancak unutmayın, ilk mal sahibi uygun gördüğü herhangi bir fiyatı belirtebilir, bu durumda şunları ödersiniz:

 • Satıcıya alan adı satın alma ücreti.
 • GoDaddy Alan Adı Aracılık komisyonu.
 • Seçilen alan ve eklentiler için normal yıllık abonelik fiyatı.

Adım 2: Seçiminizi yaptıktan sonra, sepetinize istediğiniz tüm TLD’leri alın ve ardından yenileme sürenizi (1 ila 10 yıl) seçin.

GoDaddy düzenli olarak farklı promosyonlar yürütür, bu nedenle onlarla gerçekten uygun fiyatlı bir alan almak kolaydır. Ayrıca, yıllık oran şunları içerir:

 • Web siteniz için 100’e kadar alt etki alanı oluşturma yeteneği.
 • Temel gizlilik koruması: kişisel bilgileriniz WHOIS’te görünmeyecektir.
 • Kişisel ad alanları için: Facebook, LinkedIn veya Twitter hesabınıza ücretsiz yönlendirme.
 • Gerçek zamanlı alan izleme ve güvenlik araçları.
 • Mükemmel müşteri desteği.

3. Adım: Sepetinizi alan adlarıyla doldurmayı bitirdikten sonra, ödemeye devam et’i tıklayın. Bir sonraki ekranda, aşağıdakiler gibi bazı ekstra kullanışlı özellikleri seçme seçeneği sunulur:

 • Ekstra alan gizliliği ve güvenlik kapsamı.
 • Ücretsiz “Çok Yakında” sayfası.
 • Alan adınızla eşleşen bir e-posta adresi.

Adım 4: Sepetinize devam edin ve satın alma özetinizi dikkatlice inceleyin. GoDaddy’nin 1 yıllık alan adları için daha düşük bir ücret talep etmesine dikkat edin. Ama 2+yıllık kayıt olursanız fiyat artabilir.

Yine, fikrinizi değiştirirseniz, birkaç satış teklifi alırsınız.

Adım 5: Bir hesap oluşturun veya Facebook veya Google Hesabınızı kullanarak oturum açın.

Adım 6: Fatura bilgilerinizi sağlayın. Ardından geçerli bir ödeme yöntemi ekleyin (unutmayın: her yıl otomatik olarak faturalandırılırsınız, bu nedenle kartınızın süresi dolmaya çok yakın olmamalıdır). Tüm ayrıntıları son bir kez gözden geçirin ve yeni alan adınızı/adlarınızı kaydettirmek için ‘satın al’ı tıklayın.

3. Namecheap.com’dan Alan Adı Nasıl Alınır

Namecheap, alan adları satın almak ve web sitesi barındırma hizmeti almak için başka bir popüler web sitesidir. Alan adlarının gerektirdiği gibi, genellikle çok sayıda iyi anlaşmaya ve örneğin GoDaddy’den biraz daha düşük yıllık fiyatlara sahiptirler.

Öyleyse, iyi bir pazarlığı seviyorsanız, Namecheap üzerinden nasıl alan adı satın alacağınızı burada bulabilirsiniz.

Adım 1: Önce istediğiniz alan adı aramasını çalıştırın ve mevcut seçenekleri gözden geçirin. Namecheap, 400’den fazla seçenek arasında .art .digital, .luxury gibi gerçekten çok büyük bir yeni TLD koleksiyonuna sahiptir.

Ayrıca, adınız uygun değilse veya daha fazla fikir edinmek istiyorsanız, gelişmiş arama görünümüne, yani Canavar Moduna geçin:

Yukarıdan da görebileceğiniz gibi, fiyat aralığı, sonek/önek vb. gibi oynayabileceğiniz çok daha fazla özelliğiniz var. Bu, kısa, akılda kalıcı, kullanılabilir ve yine de ucuz olan mükemmel alan adını keşfetmenize yardımcı olabilir!

Adım 2: En iyi alan adını seçtikten sonra, ödeme sürecini başlatmak için sepetinize ilerleyin. Bu noktada ayrıca bazı ekstralar ekleyebilir ve siparişinizi özelleştirebilirsiniz:

Namecheap ile, her alan adı için ömür boyu ücretsiz WHOIS koruması elde edersiniz, ayrıca yakın zamanda bir bonus premium DNS teklifi eklediler (4,88 $/yıl olarak fiyatlandırılır). Etkinleştirdiğinizde, etki alanınız DNS/DDoS saldırılarına (yükselmekte olan!) karşı yıllık koruma ve ultra hızlı global DNS yanıtı alır. Bu, web sitenizin hızı açısından size ekstra bir kaldıraç sağlar.

Bunun da ötesinde, aşağıdakiler gibi bazı uygun fiyatlı yukarı satışları seçebilirsiniz:

 • Dahil bir web sitesi oluşturucu içeren yıllık bir barındırma planı.
 • Özel yönetilen WordPress web barındırma.
 • Ekstra koruma için SSL sertifikası (ödeme işleyen web siteleri için önerilir).
 • VPN aboneliği.
 • Alanınız için profesyonel bir e-posta adresi.

Ayrıca, yenilemenizle oynayabilirsiniz. Namecheap, 2+ yıl boyunca küçük bir indirim sağlar.

Adım 3: Siparişinizi onaylamak için Namecheap’te bir hesap oluşturmanız gerekir. Ancak, Google veya Facebook ile giriş yapma seçeneği sunmazlar, bu nedenle bir e-posta adresi sağlamanız gerekir.

Adım 4: Giriş yaptıktan sonra fatura bilgilerinizi sağlamanız, bir ödeme yöntemi eklemeniz ve satın alma işlemine devam etmeniz gerekir.

4. Ücretsiz Alan Adı Nasıl Kaydedilir (Bluehost Kullanarak)

Web siteniz için ücretsiz bir alan adı almanın aslında yolları var.

İlk olarak, Bluehost gibi bir web barındırma sağlayıcısı için ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz.

Her yeni kullanıcıya, barındırma planlarından herhangi biriyle 1 yıllık ücretsiz alan sunarlar. Kendilerine yeni bir alan adı kaydı yaptırabilir veya başka bir şirkete kayıtlı bir alan adını transfer edebilirsiniz.

1 yıllık ‘ücretsiz alan’ politikasına sahip diğer bazı barındırma sağlayıcıları:

 • HostGator
 • Dreamhost
 • InMotion Hosting

Not: Bir barındırma sağlayıcısından alan adı almanın dezavantajı, daha pahalı yenilemelerdir. Ücretsiz bir yıldan sonra, çoğu barındırma sağlayıcısı, alan adı kayıt şirketlerine kıyasla daha yüksek bir yenileme ücreti talep edecektir.

Alan Kaydı Hakkında SSS

İşte sık sorulan bazı sorular.

1. Alan Adı Uzantıları Nelerdir?
Alan adı uzantıları, farklı alan adlarını sınıflandırmaya yardımcı olur. İnternet için icat edilmiş özel bir hiyerarşidir.

Aşağıdakiler gibi popüler üst düzey alan uzantıları (TLD’ler) arasından seçim yapabilirsiniz:

 • .com
 • .org
 • .net

Veya belirli bir ülkede varlık oluşturmaya odaklanmak istiyorsanız, yerel bir alan adı uzantısıyla seçin :

 • co.uk
 • es
 • fr
 • au
 • tr

Ayrıca, yakın zamanda piyasaya sürülen bir dizi yaratıcı alan adı uzantısı var. Daha kısa, markalaştırılabilir bir isim oluşturmak için onlarla oynamayı deneyebilirsiniz. Örneğin:

 • Alchemi.st
 • Autu.mn
 • Dear.ly
 • Handma.de

2. Bir Web Sitesi Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Açıkladığımız gibi, alan adları tam satılık değildir. Esasen, alan adı kullanımını belirli bir süre için (bir seferde en fazla 10 yıl) ayırıyorsunuz. Ancak alan adınızı istediğiniz kadar yenilemeye devam edebilirsiniz.

 

Bir kayıt şirketinden kesin olarak satın alamazsınız, ancak yenileme ücretinizi ödediğiniz sürece alan adınızı elinizde tutabilirsiniz.

3. Alan Adımı Yenilemezsem Ne Olur?

Alan adı kayıt sitenizden gelen hatırlatmalara rağmen otomatik yenilemeyi ayarlamadıysanız veya manuel olarak yapmayı unuttuysanız, alan adınızın süresi dolar. Bu birkaç anlama gelir:

 • Web sitenize artık URL’nizi yazan hiç kimse erişemeyecek.
 • Alan adı, genellikle sona erme tarihinden yaklaşık 30 gün sonra tekrar satışa sunulacaktır.
 • Ayrıca bir web sitesi etki alanı açık artırmasında açık artırmaya çıkarılabilir.

 

Özünde, bir yenileme ücretinin ödenmemesi, alan adınıza erişimin kaybedilmesi anlamına gelir.

4. Alan Adımı Aktarabilir miyim?

Evet, çoğu alan adı kayıt şirketi, bir alan adını bir kişiden diğerine aktarma sürecini de kolaylaştırabilir (belirli koşullar karşılanırsa).

Ayrıca, örneğin daha iyi bir anlaşma bulduysanız veya sadece bazı ekstra özelliklere ihtiyacınız varsa, alan adınızı farklı kayıt şirketleri arasında aktarabilirsiniz.

 

5. Alan Adının Kime Sahip Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Bir alan adı kaydettiğinizde, ICANN (İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu), WHOIS veritabanında saklanacak kişisel iletişim bilgilerini sağlamanızı ister.

Temel olarak, alan adı veritabanına girer girmez kayıt, WHOIS arama aracını kullanan herkesin kullanımına açıktır.

 

İnternette çok sayıda WHOIS aracı vardır, ancak örneğin ICANN Arama aracını deneyebilirsiniz.